Protokół z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Infrastruktury Gminnej, Porządku Publicznego i Dostosowania do Unii Europejskiej Rady Miejskiej w Więcborku z dnia 23.05.2007r.

Protokół

z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Infrastruktury Gminnej, Porządku Publicznego i Dostosowania do Unii Europejskiej Rady Miejskiej w Więcborku odbytego
w dniu 23.05.2007r.

 

Spotkanie odbyło się w salce narad Urzędu Miejskiego w Więcborku.

Obrady trwały od godz. 10.00 – 13.40

Obecni – wg załączonej listy obecności.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

1. Przewodniczący Rady Miejskiej                               - Józef Kujawiak
2. Specjalista ds. gospodarki odpadami stałymi ZGK  - Adam Kubiak
      3.   Sekretarz Gminy                                                        - Renata Jesionowska-Zawieja
      4.   Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej              - Henryk Dueskau
      5.   Inspektor Urzędu Miejskiego                                    - Anna Łańska

         Przewodniczący Komisji serdecznie powitał zebranych , po czym przedłożył porządek obrad przesłany wcześniej zebranym, a dotyczący:
-  zaopiniowania projektów uchwał w sprawie gospodarowania mieniem gminy,
-  sytuacji na odcinku gospodarki odpadami stałymi po wejściu na teren Gminy Więcbork Zakładu Usług Komunalnych w Świeciu n/W,
-  spraw różnych.
Do przedłożonego porządku wniósł punkt dodatkowy ujmując go jako 2 w sprawie gazyfikacji Powiatu Sępoleńskiego / projekt listu intencyjnego.

Porządek obrad po uwzględnieniu punktu wniesionego podjęto jednomyślnie.

Pierwszy punkt porządku obrad przedstawiła p. Anna Łańska.
Do sprzedaży w drodze przetargu ustnego nieograniczonego przeznaczono działki 146 i 147 niezabudowane położone w Więcborku./ w kierunku Suchorączka za p. Rozpłochem/. Z wnioskiem o kupno wystąpił p. Rozpłoch. Na dzisiaj działki te nie są wycenione , nastąpi ona po przyjęciu uchwały.

                                          Opinia jednomyślnie pozytywna.

Kolejny projekt dotyczył sprzedaży nieruchomości położonej w Więcborku przy ul. B. Chrobrego. Jest to działka o powierzchni 0,0757. Z wnioskiem o jej wykup wystąpił p. Zdzisław Błociński celem poszerzenia swojej nieruchomości. Jest to działka o wysokim nachyleniu i zagospodarowanie jej wymaga sporego nakładu. Na dzisiaj p. Błociński użytkuje owa działkę na swój sposób.
Po przedłożeniu projektu uchwały były głosy ze strony radnych, by może sprzedać ją w przetargu, aby nie było żadnych niedomówień. Jednak po krótkiej dyskusji / braku zainteresowania ta działką ze strony innych osób / podjęto decyzję o sprzedaży w drodze bezprzetargowej.

                                           Opinia radnych jednomyślnie pozytywna.

Następny projekt uchwały dotyczył sprzedaży w trybie przetargu ustnego nieograniczonego nieruchomości położonej w Więcborku Obr. Nr 4.
Jest to działka o powierzchni 0,1566 usytuowana na tyłach, w miejscu gdzie jest motocross. Wniosek o wykup nieruchomości złożyli Państwo Zawidzcy   
       
                                        Opinia Komisji jednomyślnie pozytywna.

Ostatni projekt uchwały dotyczył odpłatnego nabycia przez Gminę Więcbork nieruchomości oznaczonej numerem geodezyjnym 94 o powierzchni 0,0500 położonej w Czarmuniu  Nieruchomość ta stanowi obecnie drogę gminną, a właścicielem tej części działki jest p. Młodzik . Zwrócił się zatem do Gminy o wykup tego kawałka gruntu celem uregulowania spraw własnościowych i podatkowych.

                                         Opinia Komisji jednomyślnie pozytywna.

Po przedstawieniu projektów uchwał p. Łańska zwróciła się do radnych o opinię wniosku złożonego przez p. Mariusza Kotwicę. Chciałby wydzierżawić działkę położoną przy wodociągach, wykorzystując ją do wypasu bydła.
Obecni mieli jednak wątpliwości, czy nie kolidowało by to z bliskością wodociągów, obowiązuje bowiem pewna strefa ochronna.
Obecny na spotkaniu dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej p. Henryk Dueskau poinformował, że w miejscu , o którym mowa wyżej Zakład chciałby składować słomę zakupioną do osiedlowej kotłowni.    
Zatem członkowie Komisji uznali, by dyrektor ZGK określił się w powyższej sprawie.

W kolejnym punkcie obrad przewodniczący Komisji zapoznał zebranych z listem intencyjnym przesłanym przez Pomorską Spółkę Gazownictwa Oddział w Bydgoszczy do Starostwa Powiatowego w sprawie gazyfikacji Powiatu Sępoleńskiego.
W liście tym zawarto warunki, jakie winny spełnić gminy Więcbork, Sośno i powiat, aby mogło dojść do realizacji tego zamierzenia.
Spółka między innymi zobowiązuje powiat i gminy do uaktualnienia założeń do planów zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe z uwzględnieniem gazu ziemnego jako podstawowego nośnika energetycznego. Ponadto wnosi o rozważenie możliwości odstąpienia lub obniżenia wysokości podatku od nieruchomości  i stawki opłaty związanej z zajęciem pasa drogowego naliczanej w związku z budową gazyfikacji.
Spółka sugeruje też, aby włączyć się w rozmowy z właścicielami gruntów przez które planowana będzie budowa sieci gazowej. Wnosi także o podjęcie działań mających na celu przedstawienie lokalnych kotłowni oraz budynków użyteczności publicznej na gaz ziemny, jako podstawowego nośnika energetycznego.
Pomorska Spółka Gazownictwa zaś zobowiązuje się do:
-  opracowania koncepcji gazyfikacji gmin,
-  dołożenia wszelkich starań, aby po robotach związanych z budową gazociągu naprawić uszkodzoną nawierzchnię. 
Po podpisaniu listu intencyjnego strony niezwłocznie przystąpią do ustalenia szczegółowego harmonogramu działań i jego realizacji według założenia, że
* w latach 2007 -2008 nastąpi przygotowanie koncepcji gazyfikacji gmin,
* w latach 2008 – 2009 nastąpi przygotowanie dokumentacji technicznej i uzyskanie pozwolenia na budowę,
* w roku 2010 nastąpi rozpoczęcie gazyfikacji gmin.

W przypadku odstąpienia od realizacji inwestycji Spółka zwróci Powiatowi i Gminom koszty związane z zakupem map. Ponadto deklaruje ścisłą i aktywną współpracę podczas realizacji ustaleń niniejszego Listu Intencyjnego. W przypadku nie dotrzymania postanowień niniejszego Listu traci ono swoją moc.

Radni było zgodni co do tego , że inwestycja ta jest potrzebna, nie można jej blokować w 21 wieku. Społeczność będzie miała możliwość wyboru nośnika ciepła.

W dalszym punkcie obrad przystąpiono do omówienia sytuacji jaka zaistniała na odcinku gospodarki odpadami stałymi po wejściu na nasz teren Spółki w Świeciu n/W

Pan Henryk Dueskau poinformował, że Zakład zakupił 4 tys. worków do segregacji odpadów stałych. Zostały rozprowadzone w sołectwach. Jest też możliwość ich zakupu w Zakładzie w Więcborku. Cena worka to symboliczna złotówka.  Na dzisiaj sprzedano 2,5 tys. sztuk. Ta sprzedaż zmniejszyła się radykalnie  w momencie wejścia na teren Gminy Spółki ze Świecia. 
Zakład jednak robi wszystko , by gospodarka odpadami była w gestii naszego Zakładu, dlatego też rozprowadzono masę ulotek na temat segregacji śmieci i świadczonych usług przez ZGK. Ponadto dodał, że powołano Komisję ds. gospodarki wodno- ściekowej, w skład której wchodzi obecnie policjant , co podnosi jej rangę i daje możliwość nakładania mandatu. Kontrole w miejscowości Runowo i Sypniewo już się odbyły. We wsi Witunia i mieście Więcborku zaplanowano je w miesiącu czerwcu br.                                        
Na dzisiaj wykonywane jest ogrodzenie wewnętrzne na wysypisku, będzie też założony alarm i dodatkowo psy. Planuje się, że będzie ono czynne od godziny 7.00 do późnych godzin wieczornych. Nie ukrywał , że konkurencja jest , ale będzie czynione wszystko , by się z nią uporać. Zapewnił, że wszystkie środki uzyskane z segregacji zostaną przeznaczone na zakup pojemników.
Pan dyrektor poinformował ponadto ,że Zakład Gospodarki Komunalnej zakupił wóz asenizacyjny.

Obecny na spotkaniu szef wysypiska mówił ,że  z Zakładu Usług Komunalnych w Świeciu n/W wpłynęło pismo dotyczące wyrażenia zgody przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Więcborku na przyjmowanie odpadów nie segregowanych na wysypisko w Dalkowie przez ich Zakład, odbieranych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Więcbork.
Odpowiadając na powyższe ZGK nie wyraził takiej zgody. Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Więcbork mówi bowiem między innymi , że prowadzi się selektywne zbieranie i odbieranie odpadów komunalnych , w tym powstających w gospodarstwach domowych. Ponadto wysypisko w Dalkowie jest zapełnione w 80 % i po spełnieniu wszystkich wymagań ustawowych są szanse przyjmowania ich do roku 2011. Po tym okresie Gmina nasza będzie dostarczać odpady do kompleksu w Bladowie.
Wie jednak, że pomimo nie wyrażenia takiej zgody, Zakład ze Świecia pozawierał umowy z właścicielami nieruchomości z naszego terenu dlatego też Urząd powiadomił o powyższym fakcie organy ścigania celem wszczęcia postępowania wyjaśniającego. O ile wiadomo musi być zgoda wójta , burmistrza na odbieranie odpadów przez  podmiot spoza naszej gminy.
Pan Kubiak będąc przy głosie zwrócił też uwagę na zbyt niską cenę za składowanie odpadów na naszym wysypisku. W gminach ościennych te ceny są znacznie wyższe.
Zakład Gospodarki Komunalnej w Więcborku chce z dniem 1.06. br. zmienić sposób opłaty za składowanie tzn. pobierać opłatę nie od metrów , a tonażu.

Radny Piłka prosząc o głos zwrócił uwagę, że nie dotrzymywane są terminy wywozu nieczystości z sołectw, śmieci zalegają w punktach ich odbioru.
Zadał też pytanie jaka jest cena składowania śmieci na naszym wysypisku, a pytanie to zadał nie bez kozery, uznał bowiem , że o ile ta cena będzie dość wysoka to niejako spowoduje, że ten Zakład z zewnątrz zrezygnuje z odbierania nieczystości i składowania go na naszym wysypisku.

Pan Adam Kubiak mówił, że orientował się w cenie składowania i wynosi ona różnie np. Sępólno – 65,02 + 15,78 opłata środowiskowa / od tony/ , Kamień – 90, - + opłata środowiskowa. Zakład Gospodarki Komunalnej w Więcborku przymierza się do ceny od 73,34 do 80,- zł za tonę .

Dyrektor ZGK ponownie zabierając głos uznał, że burmistrz nie powinien wyrazić na składowanie odpadów z  firmy ze Świecia na gminnym wysypisku w Dalkowie, przecież uchwalony regulamin jest aktem prawa miejscowego.

Radny Stanisław Piłka był zdania by Świecie zebrane odpady zwoziło na swoje wysypisko, a poza tym twierdził, że nasz Zakład powinien stworzyć warunki podobne do Zakładu w Świeciu, by nasi mieszkańcy nie byli ich ofertą zainteresowani.

Przewodniczący Rady Miejskiej zabierając głos mówił, że forma firmy ze Świecia podoba się zapewne naszemu społeczeństwu , które nie jest na tyle wyedukowane, by segregować poszczególne odpady. Wrzucanie wszystkiego do jednego pojemnika jest lepsze , wygodniejsze, a to oferuje owa firma.
Nie ukrywał jednak , że segregacja to poprawa ochrony środowiska.

Radny Józef Kosiniak proponował, by ZGK w Więcborku oprócz worków do segregacji postawił też przy posesji pojemnik na wszystkie inne odpady. To zapewne rozwiązałoby problem jaki powstał.

Przewodniczący Rady Miejskiej zapytał wprost co zrobi ZGK, by konkurencję „przestraszyć” z terenu naszej gminy. Osobiście będąc na miejscu dyrektora uznał, że kupiłby 500 pojemników i tez postawił za darmo zainteresowanym. Biadolenie i narzekanie nic tu nie pomoże, a na współczucie Rady też proszę nie liczyć – kontynuował.

Radny Roman Mroczkowski był zdania , że należało się liczyć z konkurencją, trzeba było to też brać pod uwagę. Zwrócił też uwagę , by zwiększyć ilość pojemników na szkło i plastik w mieście. Jest naprawdę tego za mało.

W ostatnim punkcie obrad odniesiono się do wniosku złożonego przez Kościół Ewangeliczny w Bydgoszczy, a przedstawionego przez burmistrza gminy na sesji Rady Miejskiej. Wniosek dotyczył przekazania na cele religijne kościoła poewangelickiego przy ul. Rybackiej w Więcborku. W tej samej sprawie wypowiedziała się także na piśmie grupa mieszkańców gminy i powiatu, sugerując by budynek ten pozostał własnością gminy i był przeznaczony w przyszłości na siedzibę muzeum. Pismo w tej sprawie odczytał przedstawiciel grupy Leszek Skaza. Przedstawił także w skrócie przed- i powojenną historię obiektu oraz przywołał niedawny przykład Brodnicy, gdzie podobny obiekt przekazano niedawno właśnie na cele muzealne.
Z kolei Karol Zamojski przedstawił jeszcze bardziej poszerzoną wizję wykorzystania obiektu na cele kulturalne np. jako sali koncertowej, wakacyjnego pokazu filmów dla koneserów, z którymi funkcje muzealne i wystawowe mogłyby znakomicie współgrać. Przedstawił także wizję finansowania remontu kościoła oraz przyszłej działalności o wymiarze nawet ponadregionalnym w oparciu o szeroką współpracę z stowarzyszeniami, działającymi w regionie i na obszarze kraju. Stwierdził, że obiekt ten byłby ważnym argumentem w promowaniu miejscowego produktu turystycznego.

W dyskusji radny Józef Kosiniak powiedział, że był moment , iż był za przekazaniem tego kościoła zborowi w Bydgoszczy ale dzisiaj jest odmiennego zdania. Czytając wiadomości jakie ukazały się w sieci internetowej , gdzie opluwają wiarę katolicką przychyla się w pełni do działań jakie sugeruje p. Skaza i p. Zamojski tzn. by obiekt został wykorzystany przez gminę dla celów kulturalnych, turystycznych, co podniesie zapewne walory naszego miasta.

Również radny Mroczkowski nie był w pełni przekonany , co do przekazania obiektu zborowi w Bydgoszczy.

Zaś radny Schwartz uznał, że wpierw należałoby znać ostateczne stanowisko burmistrza w tym temacie.

Uczestniczący w spotkaniu p. Karol Zamojski mówił, że osobiście byłby za tym aby obiekt został zagospodarowany przez gminę. Samo położenie obiektu jest atrakcyjne i winno to być wykorzystane, przecież turystyka jest motorem napędowym tej gminy. Ten kościół może być argumentem na pozyskanie dużych pieniędzy.

Przewodniczący Rady dodał, że jest zgodny co do tego, tylko by się to nie ślimaczyło za długo w czasie. Do programów inwestycyjnych należałoby wprowadzić projekty na infrastrukturę i zagospodarowanie całego więcborskiego rynku łącznie z kościołem jako zapleczem. Nie ukrywam , że trzeba coś w tym kierunku zrobić , ale liczyć na siebie, współpraca z innymi regionami będzie raczej już w momencie funkcjonowania obiektu – mówił dalej.  Dodał jednak , że stanowisko w tej sprawie i koncepcja zagospodarowania musi wypłynąć od burmistrza.    

 W sprawach różnych radny Józef Kosiniak poruszył temat spotkań biznesmenów z naszego terenu z Burmistrzem Więcborka. Otóż ci ludzie oczekują takich spotkań raz , dwa razy w roku celem podzielenia się z planami i zamierzeniami zagospodarowania gminy. Chcą się po prostu utożsamiać z ta gminą, jej rozwojem czy aktualnymi problemami.

Radny Roman Mroczkowski wrócił do sprawy utworzenia Straży Miejskiej w Więcborku.
Twierdził, że o bezpieczeństwo należy walczyć, dlatego też pytał, czy są możliwości zewnętrznego pozyskania środków na podnoszenie bezpieczeństwa gminy.

Pan Zamojski na gorąco wyliczył, że w skali roku zatrudnienie 5 osób pochłonęłoby ok. 500 tys. zł , z tego winno być 50 % wkładu własnego , czyli gminy. Takich pieniędzy w budżecie gminy nie widzę. Ponadto finansowanie winno być stałe.

Na koniec obrad radny Kosiniak pytał o funkcjonowanie stowarzyszeń w gminie.

Pan Karol Zamojski odpowiedział, że są takie które funkcjonują sprawniej i takie które są mniej dynamiczne, co jednak wcale nie znaczy, że nie ma chęci działania.

Tym akcentem zakończono obrady.     

Prot. L. Halkiewicz

                                                                                             Przewodniczący Komisji

                                                                                                /.../ Stanisław Piłka


Wytworzył: Biuro Rady Miejskiej - Lidia Halkiewicz (30 maja 2007)
Opublikował: Ewa Kiestrzyn (30 maja 2007, 12:29:00)

Ostatnia zmiana: Ewa Kiestrzyn (12 sierpnia 2009, 12:52:49)
Zmieniono: Zmiana katalogu informacji

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1066

wersja do zapisu wersja do druku

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij